OK

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more

0 CZK

Lucka a její Kohout Ruprecht

Lucinka se spřátelila s Ruprechtem. Ruprecht nebyl jen tak obyčejný kohout. Nevěděl asi úplně všechno, ale dá se říct, že měl přehled. Skoro jako paní učitelka. Jak to bylo možné?
Lucinčina babička byla knihovnice, které bylo líto vyřazené knihy z knihovny zahodit, a tak je ukládala ve stodole, kam se chodily slípky za deště schovat. Mladý kohoutek je brzy objevil, nejdříve se bavil prohlížením obrázků, potom se ze starého slabikáře za několik let naučil i číst! Možná proto, že to byl slabikář trochu starší, mluvil Ruprecht trochu divně. Nejenom, že trochu ráčkoval, ale hlavně mluvil jako kniha! Stará kniha.
Někdy všechna slova neznala, to ale Lucince vůbec nevadilo, hlavně, že si rozuměli. Trávili spolu hodně času. Nejvíc ze všeho si kohoutek přál chodit také do školy.
”To se ti divím,” říkala Lucka, „co vidíš na škole tak úžasného!”
„Prostě neshledávám svoji komunitu příliš stimulující,” řekl přemoudřelý kohout.
„Teď ti moc nerozumím,” řeklo děvče.
„Nudááá,“ hlesl kohout a rozhlédl se po hřadujících slípkách. „Poznávat nové věci a myšlenky je přece ta největší zábava. Zejména v dobré společnosti. Učit se musíme pořád.”
„Proooč?“ kvokla tentokrát Lucie.
„Abychom tomu světu porrozuměli,” pravil kohout. „Abychom si dokázali najít cestu, naučili se vidět, poslouchat, ale také přemýšlet. Abychom se na té cestě naučili hledat zrníčka Prravdy.”
„Pravdy? Pravda je přece jasná. Když někdo říká věci tak, jak jsou, tak je to přece pravda.”
„Pravda je mnohdy složitější, než se může zdát, a někdy je jasná, jako čistý tón.” řekl kohout. Mistr Jan Hus, velký učitel a kazatel, říkal: Hledej pravdy, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti. Sám se toho držel až do konce. Pravda je prý větší než všechny slepice, kohouti i lidé dohromady, zahlédneme někdy jenom její část, záleží, odkud se díváš, ale ve své podstatě je jednoduchá. Jako drrahokam. K jejímu poznání nám pomáhají naše smysly, to, co vidíme, slyšíme, cítíme, co můžeme změřit, nahmatat či ochutnat. Ale pozorr, i ty nás mohou někdy klamat. Často záleží na tom, odkud se díváme nebo jak dobře umíme poslouchat. To je ale jenom začátek. O tom, co vidíme a vnímáme, je potřeba přemýšlet, porovnávat s tím, co už víme, uspořádat a dávat do souvislostí, hledat podobnosti.
„To je ale složité!” vzdychla holčička.
„Děláme to od narození, ani nám to nepřijde. ”
Je vůbec něco, čím si můžeme být jisti?”
„Třeba že jedna a jedna jsou dvě.” řekl kohout. „ Jako ty a já. A že ve dvou nám to lépe půjde.”

Fields marked with asterisk * are required.

Add comment

Comments - Overview

  Be the first to comment!

TOP products

Karty Joker Poker Bizár 2020

Hrací karty 1 sada poker, 54 originálních listů BIZÁR 2020, vzniklý z novinových ilustrací za…

Karty Joker Poker Bizár 2020
Price:
200 CZK

Add to cart

BLOG

 • FMA – příkladná spolupráce

  16 Dec 2020

  S firmou FMA jsme spolupracovali velice úzce, což v mnoha případech není obvyklé, či žádoucí.
  Myslím, že se to vyplatilo.

 • King-Best tripod

  14 Dec 2020

  Best portable tripod is made by King-Best from Taiwan Trading.

 • Neznámý Virus

  4 Oct 2020

  Před rokem nikdo neměl potuchy o nějakém COVID 19. Přesto se podoba vyskytuje na nástěnném obraze, inaugurovaném v Okrouhlické základní škole. Jak je to možné?

Archive

Hasselblad Photography